Senior Management


Mr Calvin Chin

Chief Executive Officer

Mr Calvin Chin

Chief Executive Officer



Mr Calvin Chin was appointed as the Chief Executive Officer of NAMI Corp., effective from 4 July 2018. Mr Calvin Chin served as the Chief Financial Officer of GMCI Corp since October 2015 and was subsequently re-appointed as the Chief Executive Officer of GMCI Corp from October 2016 to July 2018.

Mr Calvin Chin was the Head of Finance for HCM-Hygenic Corporation (M) Sdn Bhd, which is a subsidiary of a United States multinational corporation located in Batu Gajah, Perak, Malaysia from July 2004 to October 2015. His duties included leading and emerging the finance team and assisting the managing director in management of the daily business operations. Mr Calvin Chin, acting as one of the local directors for the Malaysia entity, sat on the Board of Directors as part of a decision maker for the Malaysia business entity. Mr Calvin Chin reported directly to the Chief Financial Officer based in the Unites States on the financial position of the Malaysia Corporation.

Mr Calvin Chin was a lead auditor with Ernst & Young, Malaysia from 2000 to 2004 and has auditing experience specializing in manufacturing, retailing, plantation and property development industry.

Mr Calvin Chin earned a professional degree from the Association of Certified Chartered Accountants (ACCA) in the United Kingdom.

Ms Chantel Chan

Chief Operations Officer, Compliance

Ms Chantel Chan

Chief Operations Officer, Compliance



Ms Chantel acts as Chief Operating Officer spearheading the Compliance division of NAMI Corp., effective from 4 July 2018. She brings 32 years of extensive experience and expertise across various industries to the table. Determined to excel and focused, she now contributes towards the strategic development, expansion and growth of NAMI Corp.’s businesses.

Ms Chantel graduated with a Bachelor of Science in Computer Science and Actuarial Science degree from the University of Toronto, Canada in 1984.

Prior to joining NAMI Corp., she was a General Manager with Rimman International Sdn Bhd, a company providing services related to computer mapping and facilities management for the telecommunication and utilities industry in Malaysia as well as international markets for 15 years. She drove the planning, business development as well as sales and marketing for Rimman International Sdn. Bhd. She also oversaw its business operations including IT software development, facilities data collection, local and offshore data conversion, digital mapping as well as street directory.

Ms Chantel was, from 2007 to 2012, appointed as an advisory council member for Agel Enterprises, a multinational corporation in Utah, United States of America for Malaysia and Indonesia markets. She subsequently joined Zija International, a multinational corporation in Utah, United States of America as a Marketing and Business Consultant from 2013 to 2015, driving its Southeast Asian business operations. She reviewed all aspects of marketing, assisted in opening up new markets in the Southeast Asia (“SEA”) pertaining to products and license application as well as logistics. She also oversaw the implementation of corporate policies, procedures and programs for the regional business of Zija International, ensuring compliance in the business conduct of the company and its distributors with respect to the applicable regulatory laws.

Ms Chantel is also the Executive Director and Chief Operating Officer of Borderless Marketing Group Sdn Bhd, which offered IT support solutions pertaining to IT project management and operation to the Southeast Asian clients.

Mr SN Loh

Chief Operations Officer, Operations

v

Mr SN Loh

Chief Operations Officer, Operations



Mr SN Loh was appointed as Chief Operations Officer, Operations of NAMI Corp. on 4 July 2018.

Prior to joining NAMI Corp., Mr SN Loh served as the Chief Operating Officer of GMCI Corp from October 2016 to July 2018.

From April 2012 to October 2015, Mr SN Loh was the General Manager responsible for marketing, sales, business development and planning for WRP Asia Pacific Bhd, a medical glove manufacturing company located in Malaysia.

From August 2009 to March 2012, Mr SN Loh was the Operations Director, responsible for factory operations, for Vinh Chanh Co. Ltd., a bio mass fuel supplier in Vietnam.

Mr Lew Sze How

Chief Financial Officer, Compliance

Mr Lew Sze How

Chief Financial Officer, Compliance



Mr Lew Sze How was appointed as Chief Financial Officer, Compliance of NAMI Corp. on 1 July 2017.

Mr Lew Sze How is a Chartered Accountant (CA) of the Malaysia Institute of Accountants (MIA), a Fellow Member of the Association of Chartered Certified Accountants (FCCA) of the United Kingdom, a Chartered Member of The Institute of Internal Auditors Malaysia (CMIIA), an Associate Member for Chartered Tax Institute of Malaysia (ACTIM), a Certified Financial Planner and a Member of Asean Chartered Professional Accountant. He has been exposed to various fields and industries through the employment of several medium and large audit firms as well as manufacturing and services companies.

Mr Lew Sze How has served as a Director of Corporate/ Financial Planning Advisory for Forreststone Corporate Advisory Sdn Bhd (“Forreststone”) since 1 April 2010. Forreststone, a Malaysia corporation, provides services such as corporate restructuring, public offerings, financial due diligence and internal audit and governance. Mr Lew Sze How’s responsibilities include developing internal control and enterprise risk management for listed and non-listed companies as well as performing due-diligence review for investments and investigation purposes.

In February 2013, Mr Lew Sze How received admission as a Professional Member-Institute of Internal Auditors Malaysia. On 20 September 2015, he received a degree from Asia e University for Executive Master of Business Administration (Entrepreneurial Management). On March 17, 2016, Mr Lew Sze How became a member of Charter Tax Institute of Malaysia.

During his career, he has lectured in several local colleges for professional, diploma and MBA courses. He has also provided trainings to organizations in areas of Accounting, Finance and Taxes.

Mr MW Jason Chan

Chief Financial Officer, Operations

Mr MW Jason Chan

Chief Financial Officer, Operations



Mr MW Jason Chan was appointed as Chief Financial Officer, Operations of NAMI Corp. on 4 July 2018.

Prior to joining NAMI Corp., Mr MW Jason Chan served as the Chief Financial Officer of GMCI Corp from October 2016 to July 2018.

From August 2010 to September 2016, Mr MW Jason Chan was a Director of Transaction Reporting division for Baker Tilly Monteiro Heng, an accounting and audit firm located in Kuala Lumpur, managing a portfolio of audit clients with divergent operations and special reporting assignments such as reporting accountants for initial public offering (IPO), due diligence audits, restructuring and reverse takeovers as well as private debts security schemes.

Mr MW Jason Chan was a lead auditor with Ernst & Young, Malaysia from 1997 to 2008 and KPMG Ho Chi Minh from 2009 to 2010. During his career, he managed the portfolio of audit clients with divergent operations, including manufacturing and trading, retailing, property development and construction, oil and gas, hotels, leisure, and foods and beverages.

Mr MW Jason Chan obtained his professional qualification from ACCA, United Kingdom in 2005. He is also a member of the Malaysian Institute of Accountants (MIA) since 2006.